piątek, 19 lipca 2013

Zastępy niebieskie i ich atrybuty



Aniołowie są ogniwem między ludźmi a Bogiem, ale czym się zajmują i czy tak naprawdę są „ anielscy”?
W języku hebrajskim, oraz w greckim na określenie anioła używa się słowa „ posłaniec”.
W Biblii rzeczywiście aniołowie często spełniają tę funkcję, choć termin anioł używany jest tak w innych różnych sytuacjach.
Dobrzy i źli aniołowie są wysłannikami Boga i Szatana, a w Apokalipsie św. Jana staczają ze sobą ostateczną bitwę.
Aniołowie bywają tez zwyczajnymi ludźmi, prorokami, którzy inspirują do działania, nadprzyrodzonymi informatorami bądź instruktorami.
Czasem o Bogu i aniołach mówi się zamiennie. 



Niewidzialni i nieśmiertelni
Zgodnie z nauką i wiarą Kościoła aniołowie są bezpłciowymi, niewidzialnymi i nieśmiertelnymi istotami. Są bardzo liczni, o czym może świadczyć tekst ze Starego testamentu, mówiący o Bogu jako o „ Panu zastępów”. Tworzą „ hierarchię Aniołów i Archaniołów i całego towarzystwa niebieskiego”.

Wczesny Kościół wyróżnił 9 chórów anielskich
Serafinów – najwyższa ranga aniołów, stojące najbliżej Boga.
Cherubinów- bliscy Bogu cherubini oznaczają głęboką znajomość woli bożej, a zatem mądrość.
Trony- wyróżniają się posłuszeństwem , są strażnikami sprawiedliwości Boga
Państwa- Aniołowie mądrości, regulują prawa niebiańskie
Księstwa – Ochraniające wiarę i religię
Zwierzchności- aniołowie miłości
Mocarstwa – ich zadaniem jest doglądanie spełnienia poleceń dawanych przez inne anioły
Archaniołów- są jedynymi aniołami nazwanymi w Biblii z imienia, co jest oznaką ich znaczenia. Reprezentują wolę Boga na ziemi.
Aniołowie- pośrednicy między Bogiem a człowiekiem

Według Starego Testamentu nikt nie może przeżyć bezpośredniego spojrzenia na Boga, więc kontakt Boga z człowiekiem często przedstawiany jest jako spotkanie z Aniołem.

Bezimienne duchy
Biblia wymienia wielu innych aniołów. Zastępy anielskie pojawiają się w Biblii wielokrotnie, jednak najwięcej wzmianek o Aniołach jest w Koranie i z niego wywodzi się największa liczba imion i opisów Aniołów.

Anielskie atrybuty
Wszystkie anioły z wyjątkiem upadłych, są święte i bezgrzeszne. W Biblii jest wiele ich opisów, a przez wieki wykształciły się wspólne zasady przedstawiania ich wizerunków w sztuce, prawie zawsze ze skrzydłami lub/ i aureolą.
Postaciom aniołów towarzyszy rozległa symbolika, a ich właściwości fizyczne często oddają cechy duchowe.

Skrzydła – symbolizują duchowość i bliskość Boga. Oznaczają też zdolność aniołów do przemieszczania się między niebem a ziemią, by przenosić boskie polecenia.

Aureola – jest symbolem światła i boskiego statusu. Biblijne opowieści o aniołach opisują je często jako świetliste postaci otoczone swoistą aurą.

Harfa – Boga otaczają w niebie liczne anioły, nazwane niebieskimi zastępami. Częstym atrybutem są instrumenty muzyczne, zwłaszcza harfa, znak harmonii.

Kadzielnica- naczynie służące do spalania wonności i wytwarzania aromatycznego dymu, unoszącego ludzkie modlitwy do nieba.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz