niedziela, 1 września 2013

Kto napisał Biblię? Geneza Biblii


Żadna inna księga nie miała tak wielkiego wpływu na dzieje świata zachodniego i cywilizacji, jak Biblia. Żaden inny tekst nie zrodził tylu pytań na temat naszej historii duchowego przeznaczenia.
Jest jednak dość trudne pytanie, które wprawia w głębokie zakłopotanie uczonych i historyków, a dotyczy to tego, kto napisał Biblię?
Biblia została opublikowana w tysiącach wydań i sprzedana w tak ogromnej liczbie egzemplarzy, że nikt nie jest w stanie tego policzyć. A jednak jak na ironię nie jesteśmy w stanie określić, kto ją napisał.

Pobożny chrześcijanin odpowie na to pytanie z łatwością, że jest to Słowo Boże przekazane ludzkości, by prowadziło nas prze życie i doprowadziło do zbawienia.
Jeśli Biblia została spisana ręka ludzką, to kto był jej autorem? 

 

Punktem wyjścia dociekań jest Stary Testament, a bardziej konkretnie, Pięcioksiąg, w tradycji hebrajskiej zwany Prawem Mojżesza. Tradycja przypisuje Mojżeszowi autorstwo tego tekstu, choć nigdzie nie ma wspomnianego jego imienia. W przeciągu istnienia chrześcijaństwa najmniejsza sugestia, ze to nie Mojżesz napisał Pięcioksiąg, równoznaczna była z herezją, choć już za życia Chrystusa niektórzy badacze Talmudu zastanawiali się czy Mojżesz jest jedynym autorem.

Wielu zakłada, że najbardziej krytyczne teorie na temat dziejów chrześcijaństwa i judaizmu pojawiły się dopiero w ostatnich czasach, w takich książkach jak Święty Graal, czy kod Leonarda Da Vinci. Wielu chrześcijan było oburzonych i wstrząśniętych tymi obiema książkami i oskarżano autorów o bluźnierstwo. A jednak takie kwestionowanie uznanych prawd religijnych nie jest wcale zjawiskiem współczesnym. Uczeni, teologowie, historycy zawsze kwestionowali przyjęte doktryny i dogmaty, pochodzenie i autorstwo Biblii nie jest wyjątkiem. W sprawie pięcioksięgu Mojżeszowego, badacze zastanawiali się jak mógł napisać Księgę Powtórzonego Prawa, skoro opisuje ona jego śmierć i okres późniejszy.

Jeśli to nie Mojżesz jest autorem Pięcioksięgu, to kto nim jest? Najpowszechniejsza jest teoria zwana hipotezą dokumentalną. Zwolennicy tej teorii głoszą, że Pięcioksiąg został napisany przez cztery osoby.
Ich tożsamość jest oczywiście nieznana. Badacze doszli również do wniosku, że Księga Powtórzonego Prawa została napisana stylem znacząco różniącym się od stylu innych ksiąg.

Prawdziwe autorstwo Nowego Testamentu też nie jest pewne. Tradycyjnie, każda z ewangelii przypisana jest do jednego z apostołów, Mateusza, Marka, Łukasza i Jana, jednak wielu historyków kwestionowało i nadal kwestionuje to założenie. Ewangelia wg św Mateusza nie była napisana przez niego tylko jego ucznia. To samo tyczy się Ewangelii św Jana, która została prawdopodobnie napisana przez jednego z jego uczniów.
Początkowo istniało około 22 Ewangelii, z tego młody Kościół katolicki wybrał cztery z nich.

Choć studia dotyczące Starego i Nowego testamentu oraz pochodzenia jest niezwykle fascynująca, mimowolnie zastanawiamy się, czy ma to jakiekolwiek znaczenie wobec faktu, że przez dwa tysiące lat Biblia niosła milionom ludzi pocieszenie i służyła jako życiowy przewodnik.

na podst. Mity, tajemnice, i szaleństwa w historii świata, Alan Baker

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz